| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 1.6"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.6"H |
| Overall Dimension | 63"W x 90"D x 1.6"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.6"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 1.6"H |
|---|---|
| Weight | 20 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.6"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 1.6"H |
|---|---|
| Weight | 27 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.6"H |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Polypropylene |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Taupe |
| Pattern | Polka Dot and Border |
| Style | Modern |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; do not use a beater bar. For shag pile, brush or rake to lift yarns and shake out debris outdoors when possible. Blot spills promptly with cold water and mild detergent; professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 47"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 63"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 93"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Gray
Black
Polyester
Power Loomed
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Modern
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
High Pile
| Overall width: | 63 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Rectangle
63 in x 90 in
High Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 20.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
High Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 27.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
High Pile





