| Overall Dimension | 24"W x 36"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 45"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 63"W x 90"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 29 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 39 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 84"W x 84"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 58 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 79 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Red and Ivory |
| Pattern | Diamond Lattice |
| Style | Bohemian and Contemporary |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Shag and High Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly with suction only; avoid beater bars. Back-roll to relax shipping creases. For spills, blot immediately and spot clean with mild detergent and cold water. Shake out or gently rake longer pile to lift fibers. Professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 24"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 9"W x 30"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 36"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 47"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 59"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 72"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 84"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 18"W x 54"D x 14"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Red
Polyester
Power Loomed
Berber
Bohemian
Scandinavian
Transitional
| Overall width: | 24 in |
| Overall depth: | 36 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 4.0 lb |
Rectangle
24 in x 36 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 45 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Rectangle
27 in x 45 in
High Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
High Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 17.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
High Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 53.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
High Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 38.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
High Pile
| Overall width: | 84 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 34.0 lb |
Square
84 in x 84 in
High Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 56.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
High Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 76.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
High Pile








