| Overall Dimension | 24"W x 36"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 45"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 63"W x 63"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 20 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 63"W x 90"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 29 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 39 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 84"W x 84"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 96"W x 96"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 47 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 58 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 108"W x 108"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 59 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 79 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 120"W x 168"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 102 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 132"W x 180"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 120 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Latex and Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Gray |
| Pattern | Moroccan Trellis and Geometric |
| Style | Modern and Contemporary |
| Construction | Power Loomed |
| Fade Resistant | Yes |
| Stain Resistant | Yes |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Back-roll on arrival to relax creases. Vacuum weekly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Shake or brush to lift debris and pet hair. Blot spills immediately and spot clean with mild detergent and cold water. Avoid saturating the backing. Professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 24"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 27"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 36"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 47"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 59"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 59"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 84"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 54"W x 18"D x 14"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 62"W x 20"D x 14"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 68"W x 22"D x 15"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Flokati
Bohemian
Scandinavian
Transitional
| Overall width: | 24 in |
| Overall depth: | 36 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 4.0 lb |
Rectangle
24 in x 36 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 45 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Rectangle
27 in x 45 in
High Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
High Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 17.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
High Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Square
60 in x 60 in
High Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 27.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
High Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 38.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
High Pile
| Overall width: | 84 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 34.0 lb |
Square
84 in x 84 in
High Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 45.0 lb |
Square
96 in x 96 in
High Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 56.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
High Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 57.0 lb |
Square
108 in x 108 in
High Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 76.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
High Pile
| Overall width: | 120 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 98.0 lb |
Rectangle
120 in x 168 in
High Pile
| Overall width: | 132 in |
| Overall depth: | 180 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 116.0 lb |
Rectangle
132 in x 180 in
High Pile











