| Overall Dimension | 27"W x 45"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 63"W x 90"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 29 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 39 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 84"W x 84"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 58 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 79 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 120"W x 168"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 102 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.75"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Beige |
| Pattern | Diamond Trellis |
| Style | Bohemian and Moroccan |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax creases. Vacuum regularly with suction only; avoid beater bars. Shake out to remove loose debris. Spot clean with mild detergent and cold water. For difficult stains or periodic refresh, use professional rug cleaning. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 9"W x 30"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 36"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 47"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 59"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 72"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 84"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 18"W x 54"D x 14"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 20"W x 62"D x 14"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
White
Polyester
Power Loomed
Berber
Bohemian
Scandinavian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 45 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Rectangle
27 in x 45 in
High Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
High Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 17.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
High Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 27.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
High Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 38.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
High Pile
| Overall width: | 84 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 34.0 lb |
Square
84 in x 84 in
High Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 56.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
High Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 76.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
High Pile
| Overall width: | 120 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 98.0 lb |
Rectangle
120 in x 168 in
High Pile







