| Overall Dimension | 48"W x 48"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 60"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Oval |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige and Gold |
| Pattern | Abstract |
| Style | Modern |
| Construction | Power Loomed |
| Fade Resistant | Yes |
| Stain Resistant | Yes |
| Pile Type | Low Pile |
| Machine Washable | Yes |
|---|---|
| Care Instruction | Machine wash on gentle cycle with cold water; use mild detergent; do not bleach; tumble dry low or air dry; vacuum regularly without beater bar. |
| Commercial Use | Yes |
|---|---|
| Warranty | 1-year limited warranty. |
| Country of Origin | China |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 48"W x 3"D x 3"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 60"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 94"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Beige
Polyester
Power Loomed
Glam
Mid-Century Modern
Modern
| Weight: | 3.0 lb |
Round
4' Round
Low Pile
| Weight: | 7.0 lb |
Oval
5' x 8' Oval
Low Pile
| Weight: | 6.0 lb |
Round
6' Round
Low Pile
| Weight: | 11.0 lb |
Round
8' Round
Low Pile


