| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 22 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 44 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Viscose and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige |
| Pattern | Solid Color |
| Style | Modern and Minimalist |
| Construction | Hand Knotted |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Unroll and, if needed, back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only canister; do not use a beater bar. Avoid vacuuming the fringe. Shake out or gently brush to lift surface fibers. Blot spills immediately; for light stains, spot clean with cold water and a small amount of mild detergent. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 13 lb |
| Package Measurement | 47"W x 5"D x 5"H (13 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 22 lb |
| Package Measurement | 59"W x 7"D x 7"H (22 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 44 lb |
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H (44 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Beige
Silk
Cotton
Hand Knotted
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Modern
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 13.0 lb |
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 22.0 lb |
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 44.0 lb |





