| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 20 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 27 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 40 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 54 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige and Ivory |
| Pattern | Diamond |
| Style | Scandinavian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | High-Low |
| Care Instruction | Packing and shipping may cause temporary creases in area rugs. To remove them, back-roll or reverse roll your rug and allow time for the creases to relax. Wool rugs, especially new wool rugs, may shed. To reduce excessive shedding, vacuum your rug 1-2 times per week in the direction of the pile. Shedding should diminish within several weeks. Vacuum thoroughly at least once a week with a canister vacuum. Do not engage beater bars. Rugs placed in high traffic areas or rugs exposed to household pets should be vacuumed more frequently. Avoid vacuuming the fringes of your rug. Use a broom to clean fringes. For short pile area rugs, use a carpet brush or carpet sweeper. For longer pile, a carpet rake works well. For rugs that are relatively easy to handle, bring them outdoors and shake vigorously to remove excess debris. For lighter stains or spills on synthetic yarns, sponge clean the area with cold water and mild detergent. For harder to remove stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 12 lb |
| Package Measurement | 5"W x 47"D x 5"H (12 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 20 lb |
| Package Measurement | 7"W x 59"D x 7"H (20 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 27 lb |
| Package Measurement | 7"W x 72"D x 7"H (27 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 40 lb |
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H (40 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 54 lb |
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H (54 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Beige
Wool
Hand Woven
Textured
High-Low
Scandinavian
Mid-Century Modern
Coastal
Modern
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 26.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 35.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 52.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 70.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile





