| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 24 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 49 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Wool |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Navy |
| Pattern | Striped |
| Style | Scandinavian |
| Construction | Hand Knotted |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile; do not use beater bars and avoid fringes. Expect some initial shedding. For loose debris, shake the rug outdoors; brush to remove stubborn pet hair. Use a carpet brush or sweeper for short pile and a carpet rake for longer pile. Spot clean minor spills with cold water and mild detergent; for difficult stains, use professional rug cleaning. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 24 lb |
| Package Measurement | 8"W x 72"D x 8"H (24 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 36 lb |
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H (36 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 49 lb |
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H (49 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Wool
Hand Knotted
Flokati
Scandinavian
Mid-Century Modern
Modern
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 24.0 lb |
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 36.0 lb |
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 49.0 lb |



