| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 2.38"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 2.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 2.38"H |
|---|---|
| Weight | 24 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 2.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 2.38"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 2.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 2.38"H |
|---|---|
| Weight | 49 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 2.38"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Gray |
| Pattern | Diamond Trellis |
| Style | Moroccan and Bohemian |
| Construction | Hand Tufted |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Expect some initial shedding; vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile and avoid beater bars. Vacuum more often in high-traffic areas or homes with pets. For shag, use a carpet rake or brush to lift and refresh the pile, and shake the rug outdoors to remove debris. Blot spills immediately with a clean, dry cloth; for stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 59"W x 8"D x 8"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 24 lb |
| Package Measurement | 72"W x 7"D x 7"H (24 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 36 lb |
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H (36 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 49 lb |
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H (49 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Wool
Cotton
Hand Knotted
Berber
Flokati
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Modern
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 2.38 in |
| Weight: | 18.0 lb |
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 2.38 in |
| Weight: | 24.0 lb |
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 2.38 in |
| Weight: | 36.0 lb |
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 2.38 in |
| Weight: | 49.0 lb |





