| Overall Dimension | 24"W x 36"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 24 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 84"W x 84"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 49 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Orange and Black |
| Pattern | Geometric and Diamond |
| Style | Bohemian |
| Construction | Hand Knotted |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Packing and shipping may cause temporary creases; back-roll or reverse-roll the rug and allow time for creases to relax. Expect some shedding with wool; vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile. Vacuum thoroughly with a canister vacuum and do not engage beater bars. Vacuum more frequently in high-traffic areas or around pets. Avoid vacuuming fringes; use a broom to clean them. Use a carpet brush or sweeper for short pile and a carpet rake for longer pile. For rugs that are easy to handle, take them outdoors and shake to remove debris. For light stains, blot with cold water and mild detergent; for stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 3 lb |
| Package Measurement | 24"W x 4"D x 4"H (3 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 36"W x 5"D x 5"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 11 lb |
| Package Measurement | 47"W x 5"D x 5"H (11 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 59"W x 8"D x 8"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 24 lb |
| Package Measurement | 72"W x 7"D x 7"H (24 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 23 lb |
| Package Measurement | 84"W x 7"D x 7"H (23 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 36 lb |
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H (36 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 49 lb |
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H (49 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Black
Orange
Wool
Hand Knotted
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 24 in |
| Overall depth: | 36 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 3.0 lb |
Rectangle
24 in x 36 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 84 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 22.0 lb |
Square
84 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 49.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile





