| Overall Dimension | 27"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 17 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Jute |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Natural |
| Pattern | Diamond |
| Style | Coastal |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a canister vacuum; avoid the beater bar. Back-roll to relax shipping creases. Rotate periodically to distribute wear. Trim loose fibers with scissors; do not pull. Blot spills immediately and spot clean with cold water and mild detergent as needed. Shake out or take outdoors to remove dust and debris. Professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 11 lb |
| Package Measurement | 27"W x 5"D x 5"H (11 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 14 lb |
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H (14 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 17 lb |
| Package Measurement | 27"W x 10"D x 10"H (17 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 21 lb |
| Package Measurement | 27"W x 12"D x 12"H (21 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Beige
Jute / Natural
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Coastal
Scandinavian
Farmhouse
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Runner
27 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Runner
27 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 22.0 lb |
Runner
27 in x 144 in
Low Pile

