| Overall Dimension | 24"W x 36"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 30 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 27 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 41 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 60 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 81 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 120"W x 168"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 105 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Jute |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Natural |
| Pattern | Diamond |
| Style | Coastal |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a canister vacuum; avoid the beater bar. Back-roll to relax shipping creases. Rotate periodically to distribute wear. Trim loose fibers with scissors; do not pull. Blot spills immediately and spot clean with cold water and mild detergent as needed. Shake out or take outdoors to remove dust and debris. Professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 5 lb |
| Package Measurement | 24"W x 4"D x 4"H (5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 12 lb |
| Package Measurement | 36"W x 5"D x 5"H (12 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 47"W x 5"D x 5"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 30 lb |
| Package Measurement | 59"W x 7"D x 7"H (30 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 27 lb |
| Package Measurement | 72"W x 6"D x 6"H (27 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 41 lb |
| Package Measurement | 72"W x 8"D x 8"H (41 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 60 lb |
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H (60 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 81 lb |
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H (81 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 105 lb |
| Package Measurement | 62"W x 20"D x 10"H (105 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Beige
Jute / Natural
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Coastal
Scandinavian
Farmhouse
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 24 in |
| Overall depth: | 36 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
24 in x 36 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 19.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 32.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 29.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 43.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 64.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 86.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile
| Overall width: | 120 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 112.0 lb |
Rectangle
120 in x 168 in
Low Pile





