| Overall Dimension | 27"W x 60"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 84"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Light Gray |
| Pattern | Striped |
| Style | Coastal and Modern |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Back-roll to relax creases after unpacking. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Vacuum more often in high-traffic areas and around pets. Avoid vacuuming the fringes; use a broom to clean edges. Shake out occasionally to remove debris. Blot spills immediately; spot clean with cold water and mild detergent. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 5 lb |
| Package Measurement | 4"W x 27"D x 4"H (5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Coastal
Scandinavian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Runner
27 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 84 in
Low Pile


