| Overall Dimension | 27"W x 60"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Accent |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 84"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 108"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 139"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Gray |
| Pattern | Striped |
| Style | Coastal and Modern |
| Construction | Hand Woven |
| Reversible | Yes |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Back roll to relax packing creases. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Shake out or sweep to remove debris. Blot spills immediately, then spot clean with cold water and mild detergent. Professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 5 lb |
| Package Measurement | 27"W x 4"D x 4"H (5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 9 lb |
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H (9 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 11 lb |
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H (11 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Coastal
Scandinavian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Runner
27 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
27 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 139 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Runner
27 in x 139 in
Low Pile


