| Overall Dimension | 24"W x 36"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 1 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 48"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 2 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Latex Rubber |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Gray and Ivory |
| Pattern | Diamond Trellis and Border |
| Style | Modern |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | High-Low |
| Machine Washable | Yes |
|---|---|
| Care Instruction | Vacuum regularly with suction only; blot spills immediately. Machine wash cold on gentle cycle; use mild detergent; do not bleach. Air dry flat; do not tumble dry or iron. Rotate periodically and use a rug pad to reduce wear and movement. |
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 24"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 27"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 36"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 47"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 59"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Gray
Polyester
Power Loomed
High-Low
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Modern
| Weight: | 1.0 lb |
Rectangle
2' x 3'
Low Pile
| Weight: | 2.0 lb |
Rectangle
3' x 5'
Low Pile
| Weight: | 3.0 lb |
Rectangle
3' x 5'
Low Pile
| Weight: | 6.0 lb |
Rectangle
4' x 6'
Low Pile
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
5' x 8'
Low Pile
| Weight: | 12.0 lb |
Rectangle
6' x 9'
Low Pile







