| Overall Dimension | 27"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Latex Rubber |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Gray and Ivory |
| Pattern | Diamond Trellis and Border |
| Style | Modern |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | High-Low |
| Machine Washable | Yes |
|---|---|
| Care Instruction | Vacuum regularly with suction only; blot spills immediately. Machine wash cold on gentle cycle; use mild detergent; do not bleach. Air dry flat; do not tumble dry or iron. Rotate periodically and use a rug pad to reduce wear and movement. |
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 27"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Gray
Polyester
Power Loomed
High-Low
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Modern
| Weight: | 3.0 lb |
Runner
6' Runner
Low Pile
| Weight: | 4.0 lb |
Runner
8' Runner
Low Pile

