| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 79"W x 110"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 30 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 132"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 33 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 41 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Aqua |
| Pattern | Medallion, Floral, Border, and Distressed |
| Style | Traditional and Vintage |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Edge Detail | Piped Edges |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with suction only; do not use a beater bar. Vacuum more often in high-traffic areas and homes with pets. Avoid vacuuming fringes. Shake out smaller rugs outdoors to remove debris. Spot clean with cold water and mild detergent; for stubborn stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 47"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 59"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 79"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Cotton
Power Loomed
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 15.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 110 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 23.0 lb |
Rectangle
79 in x 110 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 30.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 132 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 33.0 lb |
Rectangle
96 in x 132 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 41.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile







