| Overall Dimension | 48"W x 48"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Silver and Ivory |
| Pattern | Striated and Striped |
| Style | Scandinavian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Back-roll to relax packing creases. Vacuum with suction only; do not use the beater bar. Avoid vacuuming the binding; brush edges gently with a soft broom. Shake out outdoors to remove debris. Spot clean with cold water and a mild detergent; professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 47"W x 4"D x 4"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 72"W x 4"D x 4"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Coastal
Transitional
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Round
48 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Round
72 in x 72 in
Low Pile


