| Overall Dimension | 60"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 84"W x 84"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 34 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene and Fibrillated Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Light Gray and Beige |
| Pattern | Moroccan Trellis |
| Style | Contemporary and Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use beater bars. Back-roll to relax packing creases. For light stains on synthetic yarns, blot or sponge with cold water and mild detergent; avoid soaking. Shake out or sweep to remove debris, and avoid vacuuming any fringe. Professional rug cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 59"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 84"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 14"W x 54"D x 10"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Scandinavian
Mid-Century Modern
Coastal
Transitional
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Round
60 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 84 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 21.0 lb |
Round
84 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 34.0 lb |
Round
108 in x 108 in
Low Pile

