| Overall Dimension | 84"W x 84"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene and Fibrillated Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige and Orange |
| Pattern | Moroccan Trellis |
| Style | Contemporary and Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use beater bars. Back-roll to relax packing creases. For light stains on synthetic yarns, blot or sponge with cold water and mild detergent; avoid soaking. Shake out or sweep to remove debris, and avoid vacuuming any fringe. Professional rug cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 84"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Orange
Polyester
Power Loomed
Mid-Century Modern
Bohemian
Glam
Transitional
| Overall width: | 84 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 21.0 lb |
Round
84 in x 84 in
Low Pile

