| Overall Dimension | 27"W x 84"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 132"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 156"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 180"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene and Fibrillated Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Light Gray and Beige |
| Pattern | Moroccan Trellis |
| Style | Contemporary and Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use beater bars. Back-roll to relax packing creases. For light stains on synthetic yarns, blot or sponge with cold water and mild detergent; avoid soaking. Shake out or sweep to remove debris, and avoid vacuuming any fringe. Professional rug cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 9"W x 27"D x 9"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 11"W x 27"D x 11"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 13"W x 27"D x 13"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 15"W x 27"D x 15"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Scandinavian
Mid-Century Modern
Coastal
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
27 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 132 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Runner
27 in x 132 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 156 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Runner
27 in x 156 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 180 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Runner
27 in x 180 in
Low Pile

