| Overall Dimension | 30"W x 48"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 48"W x 48"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Purple |
| Pattern | Abstract |
| Style | Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Fringes |
| Care Instruction | Upon arrival, back-roll to relax creases. Vacuum regularly with suction only; avoid beater bars and the fringe. Shake out to remove dust and debris. Blot spills immediately; spot clean with cold water and mild detergent. For stubborn stains or periodic deep cleaning, professional rug cleaning is recommended. Use a rug pad to reduce slippage and wear. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 4 lb |
| Package Measurement | 4"W x 4"D x 30"H (4 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 4"W x 4"D x 36"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 4"W x 4"D x 47"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 10 lb |
| Package Measurement | 4"W x 4"D x 47"H (10 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 7"W x 7"D x 59"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 4"W x 4"D x 72"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Purple
Cotton
Hand Woven
Textured
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
30 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Square
48 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Low Pile





