| Overall Dimension | 30"W x 48"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 61"W x 90"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 84"W x 84"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 17 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 28 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Silver |
| Pattern | Striated and Ombre |
| Style | Contemporary |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax packaging creases. Vacuum regularly with a suction-only or canister vacuum; avoid beater bars. Vacuum more often in high-traffic areas and around pets. Avoid vacuuming fringes. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. Shake out or gently brush to lift debris. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 31"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 39"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 48"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 62"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 85"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 93"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 93"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 56"W x 15"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Scandinavian
Mid-Century Modern
Industrial
Modern
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
30 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 17.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 84 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 22.0 lb |
Square
84 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 29.0 lb |
Square
96 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 49.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile






