| Overall Dimension | 24"W x 36"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 2 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 48"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 30 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 41 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Jute and Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige and Multicolored |
| Pattern | Concentric Rectangles |
| Style | Coastal and Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to release shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars. Blot spills immediately with a clean, dry cloth; spot clean with mild detergent and cold water as needed, avoiding excess moisture. Rotate periodically and shake out outdoors; for difficult stains, consult a professional rug cleaner. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 24"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 27"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 59"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 72"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Jute / Natural
Cotton
Braided
Hand Woven
Textured
Coastal
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 24 in |
| Overall depth: | 36 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Rectangle
24 in x 36 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 3.0 lb |
Rectangle
27 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 15.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 21.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 30.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 41.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile




