| Overall Dimension | 11"W x 11"D x 19.5"H |
|---|---|
| Weight | 4.18 lb |
| Base Dimension | 7.38"W x 7.38"D x 8"H |
| Number of Bulbs | 1 |
| Shade Dimension | 11"W x 11"D x 8.5"H |
| Shade Shape | Drum |
| Cord Length | 60"L |
| Harp Height | 6.5"H |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Base/Leg Material | Ceramic and Metal |
| Base/Leg Finish | Matte and Powder Coated |
| Shade Material | Polyester |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Modern |
| Location Rating | Dry |
| Base/Leg Color | Black |
| Base Design | Urn |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 40 |
| Bulb Base Type | E26 |
| Recommended Bulb Type | Globe |
| Shade | Yes |
| Shade Color | White |
| Shade Design | Drum |
| Finial Color | Black |
| Cord Color | Black |
| Switch Type | Rotary and On/Off |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 14"W x 12"D x 12"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Black
Ceramic
Fabric
Polyester
LED
Mid-Century Modern
Scandinavian
Modern
| Weight: | 7.0 lb |
Small
Low




