| Overall Dimension | 24"W x 36"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 20 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 40 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 54 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige |
| Pattern | Solid Color |
| Style | Scandinavian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Expect some shedding from new wool; vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile using a suction-only canister, and do not use a beater bar. Vacuum more often in high-traffic or pet areas. Avoid vacuuming fringes; use a broom to clean fringes. Brush fibers to remove stubborn pet hair. Shake out smaller rugs outdoors to remove debris. Blot spills promptly; for light stains use cold water and mild detergent. Professional rug cleaning is recommended for tough stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 3 lb |
| Package Measurement | 4"W x 24"D x 4"H (3 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 5"W x 36"D x 5"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 12 lb |
| Package Measurement | 5"W x 47"D x 5"H (12 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 20 lb |
| Package Measurement | 7"W x 59"D x 7"H (20 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 40 lb |
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H (40 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 54 lb |
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H (54 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Beige
Wool
Cotton
Hand Woven
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Coastal
Farmhouse
Modern
| Overall width: | 24 in |
| Overall depth: | 36 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 4.0 lb |
Rectangle
24 in x 36 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 26.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 52.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 70.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile






