| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polyester and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Stone |
| Pattern | Diamond Trellis |
| Style | Scandinavian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | High-Low |
| Care Instruction | Unroll and, if needed, back-roll to relax packing creases. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars. Shake out or sweep to remove debris. Blot spills promptly and spot clean with cold water and mild detergent; professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 6"W x 72"D x 6"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Beige
Polyester
Cotton
Hand Woven
Textured
High-Low
Scandinavian
Mid-Century Modern
Farmhouse
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 23.0 lb |
Round
72 in x 72 in
Low Pile


