| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Red and Ivory |
| Pattern | Striped |
| Style | Coastal |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a suction-only setting; avoid beater bars. Spot clean with mild detergent and cold water; do not bleach. Rotate periodically to equalize wear, and shake out outdoors to remove debris. Professional rug cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 4"W x 72"D x 4"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Red
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Coastal
Scandinavian
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Round
72 in x 72 in
Low Pile


