| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 32 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton and Polyester |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Mint and Ivory |
| Pattern | Trellis and Quatrefoil |
| Style | Coastal and Transitional |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Back-roll or reverse-roll to relax creases from shipping. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; do not use beater bars. Avoid vacuuming fringes and sweep fringes with a broom. For manageable rugs, shake out debris outdoors. Spot clean with cold water and mild detergent, blotting rather than rubbing. For difficult stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 36"W x 4"D x 4"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 59"W x 7"D x 7"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 32 lb |
| Package Measurement | 92"W x 7"D x 7"H (32 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Green
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Coastal
Scandinavian
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile




