| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige, Green, and Multicolored |
| Pattern | Striped and Diamond |
| Style | Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Tassels |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a suction-only vacuum; do not use a beater bar. Back-roll to relax packing creases. Shake out or gently brush to lift debris and pet hair, and avoid vacuuming the fringes. Blot spills with cold water and mild detergent; professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Bohemian
Coastal
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile

