| Overall Dimension | 60"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Gray, Ivory, and Multicolored |
| Pattern | Medallion, Distressed, and Oriental |
| Style | Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Edge Detail | Piped Edges |
| Care Instruction | Packing and shipping may cause temporary creases in area rugs. To remove them back-roll/reverse roll your rug and allow time for the creases to relax. Wool rugs, especially new wool rugs, may shed. To reduce excessive shedding, vacuum your rug 1-2 times per week in the direction of the pile. Shedding should diminish within several weeks. Vacuum thoroughly at least once a week with a canister vacuum. Do not engage beater bars. Rugs placed in high traffic areas of the home, office or rugs exposed to household pets should be vacuumed more frequently. Avoid vacuuming the fringes of your rug, especially those on hand-knotted rugs. Use a broom to clean fringes. Brushing is the best way to remove stubborn pet hairs that the vacuum misses. For short pile area rugs, use a carpet brush or carpet sweeper. For longer pile a carpet rake works well. For rugs that are relatively easy to handle, bring them outdoors and shake vigorously to remove excess debris. For lighter stains or spills on synthetic yarns, sponge clean the area with cold water and mild detergent. For harder to remove stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 60"W x 5"D x 5"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 13 lb |
| Package Measurement | 79"W x 6"D x 6"H (13 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 23 lb |
| Package Measurement | 56"W x 14"D x 7"H (23 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Yellow
Polyester
Power Loomed
Farmhouse
Industrial
Traditional
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Round
60 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 20.0 lb |
Round
79 in x 79 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 38.0 lb |
Round
108 in x 108 in
Low Pile


