| Overall Dimension | 60"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Multicolored |
| Pattern | Medallion, Border, and Oriental |
| Style | Bohemian and Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Spot clean with mild detergent and cold water, blotting to lift stains. For stubborn spills, professional rug cleaning is recommended. If creases appear after unpacking, back-roll and allow time to relax. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 5"W x 60"D x 5"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Traditional
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Round
60 in x 60 in
Low Pile


