| Overall Dimension | 26"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Black and Blue |
| Pattern | Medallion, Border, and Oriental |
| Style | Bohemian and Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax any shipping creases. Vacuum regularly in the direction of the pile using a canister vacuum; do not use a beater bar. Vacuum more frequently in high-traffic or pet areas. Avoid vacuuming fringes; sweep fringes with a broom. For short pile, use a carpet brush or sweeper; for longer pile, use a carpet rake. Shake outdoors to remove debris. Spot clean synthetic fibers with cold water and mild detergent; for difficult stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 5 lb |
| Package Measurement | 27"W x 6"D x 6"H (5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Traditional
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Runner
26 in x 96 in
Low Pile

