| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Light Brown and Ivory |
| Pattern | Diamond Lattice |
| Style | Scandinavian |
| Construction | Hand Loomed |
| Pile Type | High-Low |
| Care Instruction | Back-roll to relax packaging creases, then allow time to flatten. Expect some shedding; vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile using a canister vacuum without the beater bar. Vacuum more often in high-traffic or pet areas. Avoid vacuuming fringes; use a broom on fringe and a brush to lift pet hair. For easy-to-handle rugs, shake out debris outdoors. Spot clean light stains with cold water and mild detergent; for difficult stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 31"W x 9"D x 7"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Beige
Wool
Cotton
Hand Woven
High-Low
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Coastal
Modern
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile

