| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Brown and Beige |
| Pattern | Oriental, Medallion, and Border |
| Style | Traditional |
| Construction | Hand Knotted |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a suction-only canister; do not use beater bars. Expect some initial shedding with wool and reduce by vacuuming 1 to 2 times per week in the direction of the pile. To relax packing creases, back-roll and allow time to flatten. For light soil, shake out or gently brush. Blot spills immediately with a clean, dry cloth; for stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Brown
Wool
Hand Knotted
Bohemian
Farmhouse
Traditional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile


