| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Ivory |
| Pattern | Medallion, Border, and Geometric |
| Style | Traditional |
| Construction | Hand Knotted |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Packing and shipping may cause temporary creases. Back-roll or reverse roll and allow time for creases to relax. Vacuum weekly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Expect light shedding with new wool rugs; vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile until it subsides. Avoid vacuuming fringes; sweep edges with a broom. Shake out or brush to remove debris and pet hair. Spot clean with cold water and mild detergent; professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Wool
Hand Knotted
Kilim
Coastal
Bohemian
Traditional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile


