| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 60"W x 84"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 27 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 40 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 54 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 120"W x 168"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 70 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 144"W x 180"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 89 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Material | New Zealand Wool |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Linen and Dusty Teal |
| Pattern | Oriental and Border |
| Style | Traditional |
| Construction | Hand Knotted |
| Pile Type | Low Pile |
| Edge Detail | Fringes |
| Care Instruction | Packing and shipping may cause temporary creases. To relax them, back-roll or reverse roll the rug and allow time for the pile to settle. Wool rugs may shed; vacuum 1 to 2 times per week in the direction of the pile and do not use beater bars. Vacuum more often in high-traffic areas and avoid vacuuming fringes; use a broom to clean fringes. Brush to remove stubborn pet hair. For short pile rugs, use a carpet brush or sweeper; for longer pile, a carpet rake works well. Shake outdoors to remove debris. For light stains, sponge with cold water and mild detergent; for difficult stains, seek professional cleaning. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 12 lb |
| Package Measurement | 47"W x 5"D x 5"H (12 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 59"W x 7"D x 7"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 27 lb |
| Package Measurement | 72"W x 8"D x 8"H (27 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 40 lb |
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H (40 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 54 lb |
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H (54 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 70 lb |
| Package Measurement | 62"W x 20"D x 10"H (70 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 89 lb |
| Package Measurement | 74"W x 22"D x 14"H (89 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Green
Wool
Hand Knotted
Farmhouse
Industrial
Coastal
Traditional
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 23.0 lb |
Rectangle
60 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 35.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 52.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 70.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile
| Overall width: | 120 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 91.0 lb |
Rectangle
120 in x 168 in
Low Pile
| Overall width: | 144 in |
| Overall depth: | 180 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 117.0 lb |
Rectangle
144 in x 180 in
Low Pile


