| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Viscose and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Lilac and Light Gray |
| Pattern | Oriental, Medallion, Floral, and Border |
| Style | Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and, if needed, back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only or canister vacuum; do not use beater bars. Avoid vacuuming fringes; use a broom to tidy edges. Shake out loose debris outdoors when practical. For spots on synthetic fibers, sponge clean with cold water and mild detergent; for difficult stains, seek professional cleaning. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 8"W x 27"D x 8"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Purple
Silk
Power Loomed
Bohemian
Coastal
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile