| Overall Dimension | 27"W x 72"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 120"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 144"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 20 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 168"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 192"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 26 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 216"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 30 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 240"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 33 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 264"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Latex and Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Gray and Ivory |
| Pattern | Moroccan Trellis |
| Style | Modern and Moroccan |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax any creases. Vacuum regularly with a suction-only vacuum and avoid beater bars. For shedding, vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile until it subsides. Avoid vacuuming fringe. Spot clean with mild detergent and cold water; for stubborn stains, professional cleaning is recommended. Shake out or brush to remove debris. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 27"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 10"W x 27"D x 10"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 12"W x 27"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 14"W x 27"D x 14"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 16"W x 27"D x 16"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 18"W x 27"D x 18"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 18"W x 27"D x 18"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 18"W x 27"D x 18"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
27 in x 72 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 13.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Runner
27 in x 120 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 19.0 lb |
Runner
27 in x 144 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 22.0 lb |
Runner
27 in x 168 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 192 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 25.0 lb |
Runner
27 in x 192 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 216 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 28.0 lb |
Runner
27 in x 216 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 240 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 32.0 lb |
Runner
27 in x 240 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 264 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 35.0 lb |
Runner
27 in x 264 in
High Pile


