| Overall Dimension | 63"W x 63"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 20 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 84"W x 84"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 108"W x 108"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 59 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 1.75"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Latex and Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Navy and Ivory |
| Pattern | Diamond Trellis |
| Style | Moroccan, Bohemian, and Contemporary |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Unroll and reverse-roll to relax creases. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Shake out or sweep to remove debris. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 59"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 84"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Berber
Bohemian
Scandinavian
Transitional
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Round
60 in x 60 in
High Pile
| Overall width: | 84 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 34.0 lb |
Round
84 in x 84 in
High Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 57.0 lb |
Round
108 in x 108 in
High Pile


