| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Wool |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Red and Ivory |
| Pattern | Moroccan Trellis |
| Style | Moroccan and Transitional |
| Construction | Hand Loomed |
| Pile Type | High-Low |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Expect some initial shedding; vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile using a canister vacuum without a beater bar. Vacuum more often in high-traffic or pet areas. Avoid vacuuming fringes; sweep them with a broom. For loose debris, take the rug outdoors and shake vigorously. Blot light stains with cold water and mild detergent; for stubborn stains, seek professional cleaning. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Pink
Red
Wool
Hand Woven
Textured
High-Low
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile