| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Wool |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Gray and Silver |
| Pattern | Diamond Trellis |
| Style | Contemporary |
| Construction | Hand Tufted |
| Pile Type | High-Low |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Expect some initial shedding; vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile using a suction-only canister. Avoid beater bars and avoid vacuuming fringes. Vacuum more often in high-traffic or pet areas. Shake out or gently brush to remove stubborn hair. Blot spills promptly with cold water and mild detergent; for difficult stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Wool
Hand Tufted
Scandinavian
Mid-Century Modern
Modern
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile

