| Overall Dimension | 24"W x 36"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 24 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 22 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 48 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Wool |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Gray and Ivory |
| Pattern | Moroccan Trellis |
| Style | Moroccan and Transitional |
| Construction | Hand Loomed |
| Pile Type | High-Low |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Expect some initial shedding; vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile using a canister vacuum without a beater bar. Vacuum more often in high-traffic or pet areas. Avoid vacuuming fringes; sweep them with a broom. For loose debris, take the rug outdoors and shake vigorously. Blot light stains with cold water and mild detergent; for stubborn stains, seek professional cleaning. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 24"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 36"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 47"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 59"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Wool
Hand Woven
Textured
High-Low
Bohemian
Scandinavian
Transitional
| Overall width: | 24 in |
| Overall depth: | 36 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 4.0 lb |
Rectangle
24 in x 36 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 22.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 48.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile









