| Overall Dimension | 10"W x 10"D x 20.5"H |
|---|---|
| Weight | 2.75 lb |
| Base Dimension | 5.5"W x 5.5"D |
| Base Bottom Dimension | 5.5"W x 5.5"D |
| Number of Bulbs | 1 |
| Shade Dimension | 10"W x 10"D x 8"H |
| Shade Shape | Drum |
| Cord Length | 60"L |
| Harp Height | 6"H |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Base/Leg Material | Metal |
| Base/Leg Finish | Powder Coated |
| Shade Material | Polyester |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Transitional and Industrial |
| Location Rating | Dry |
| Base/Leg Color | Black |
| Base Design | Pedestal |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 40 |
| Bulb Base Type | E26 |
| Recommended Bulb Type | Globe and ST19 |
| Shade | Yes |
| Shade Color | White |
| Shade Design | Drum |
| Finial Color | Black |
| Cord Color | Gray |
| Switch Type | On/Off and Rotary |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Unplug lamp before cleaning. Dust the shade with a feather duster or a vacuum brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth, and clean the base using methods appropriate for the material. Avoid chemicals and household cleaners that may damage the finish. |
|---|
| UL Listed | Yes |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 5 lb |
| Package Measurement | 12"W x 19"D x 12"H (5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Black
Metal
Fabric
Polyester
Arched
LED
Industrial
Mid-Century Modern
Transitional
| Weight: | 5.0 lb |
Small
Standard




