| Overall Dimension | 26"W x 84"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 132"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Light Blue and Ivory |
| Pattern | Medallion, Oriental, and Distressed |
| Style | Bohemian and Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Fade Resistant | Yes |
| Stain Resistant | Yes |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Back-roll or reverse roll to release packing creases. Vacuum regularly with a suction-only setting; avoid beater bars. Do not vacuum or pull fringe. Shake out or sweep to remove debris. Blot spills immediately; for synthetic fibers, spot clean with cold water and mild detergent. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 5"D x 27"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 6"D x 27"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 6"D x 27"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Coastal
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
26 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
26 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 132 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Runner
26 in x 132 in
Low Pile

