| Overall Dimension | 36"W x 36"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 63"W x 63"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Orange |
| Pattern | Medallion, Oriental, and Border |
| Style | Bohemian and Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax creases. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Vacuum more often in high-traffic and pet areas, and avoid vacuuming fringes. Brush to remove stubborn pet hair or shake debris out outdoors. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For difficult stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 2"W x 36"D x 2"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 63"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 79"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Orange
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Traditional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 36 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 4.0 lb |
Round
36 in x 36 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 61 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Round
61 in x 61 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 21.0 lb |
Round
79 in x 79 in
Low Pile





