| Overall Dimension | 28"W x 56"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 28"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Gray |
| Pattern | Medallion, Floral, Border, and Distressed |
| Style | Traditional and Vintage |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Edge Detail | Piped Edges |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with suction only; do not use a beater bar. Vacuum more often in high-traffic areas and homes with pets. Avoid vacuuming fringes. Shake out smaller rugs outdoors to remove debris. Spot clean with cold water and mild detergent; for stubborn stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 28"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 28"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Brown
Cotton
Power Loomed
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 28 in |
| Overall depth: | 56 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 4.0 lb |
Runner
28 in x 56 in
Low Pile
| Overall width: | 28 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
28 in x 96 in
Low Pile