| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.75"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 120"D x 0.75"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 144"D x 0.75"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.75"H |
| Material | Cotton and Jute |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Multicolored |
| Pattern | Striped |
| Style | Bohemian and Coastal |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Reverse roll to relax creases from shipping. Vacuum regularly with suction only; do not use a beater bar. Shake out or brush to lift debris, and avoid vacuuming fringe. Blot spills immediately, then spot clean with mild detergent and cold water. For stubborn stains or periodic refresh, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 27"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 10"W x 27"D x 10"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 12"W x 27"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Cotton
Jute / Natural
Hand Woven
Textured
Bohemian
Coastal
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.75 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.75 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
27 in x 120 in
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.75 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Runner
27 in x 144 in


