| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Multicolored |
| Pattern | Chevron |
| Style | Bohemian |
| Construction | Power Loomed |
| Stain Resistant | Yes |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax packing creases. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars. Clean fringes with a broom. Brush to remove stubborn pet hair. Shake out outdoors when manageable. Blot spills promptly and sponge clean synthetic fibers with cold water and mild detergent. For difficult stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 27"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Polyester
Power Loomed
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Runner
26 in x 96 in
Low Pile