| Overall Dimension | 27"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 144"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 168"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Multicolored |
| Pattern | Diamond and Geometric |
| Style | Bohemian |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars. Rotate periodically. Reverse-roll to relax packing creases. Blot spills immediately; for synthetic fibers, spot clean with cold water and mild detergent. Professional rug cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 27"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 10"W x 27"D x 10"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 12"W x 27"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 14"W x 27"D x 14"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Black
Multicolor
Polyester
Power Loomed
Berber
Bohemian
Scandinavian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 4.0 lb |
Runner
27 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Runner
27 in x 144 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Runner
27 in x 168 in
Low Pile

